Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Ceny města Šumperka za rok 2017 znají své vítěze

Zastupitelstvo města Šumperka udělilo na svém únorovém zasedání v jedenácti kategoriích Ceny města Šumperka za rok 2017. Zastupitelstvo vybíralo celkem ze sedmdesáti různých nominací. Letošní slavnostní večer s udílením Cen města Šumperka za rok 2017 se uskuteční v sobotu 14. dubna 2018 od 19 hodin v šumperském divadle.

Cenu v kategorii Kultura získá Lubomír Hlavsa, hudebník, ilustrátor, výtvarník, scénárista, kameraman, režisér a propagátor našeho města a regionu. V letech 1987 až 1992 kreslil komiksy pro časopisy ABC, Stezka, Aréna a další. V roce 1992 založil vlastní produkční televizní společnost a už v roce 1997 začala jeho spolupráce také s Českou televizí, která trvá až dodnes. Pro ČT vytvořil jako režisér a scenárista více než stovku dokumentárních pořadů a filmů (např. Jan Hus – cesta bez návratu, Pod ochranou Žerotínů. V současné době dokončuje celovečerní film Poslední útěk Jeronýma Pražského s Ondřejem Vetchým v hlavní roli.

V kategorii Sport obdrží cenu města Dušan Ščambura, jenž během roku 2017 získal řadu cenných kovů v tuzemsku i zahraničí (např. na světovém poháru v Dubaji stříbro ve vrhu koulí, na Mistrovství světa v Londýně v hodu oštěpem získal ve světové konkurenci desáté místo a další).

Celkově bodovaný v Českém poháru se v jeho kategorii pohybuje na prvním místě a ze všech handicapovaných sportovců – atletů za rok 2017 obsadil v České republice devátou příčku.

V kategorii Významný počin v humanitární a sociální oblasti putuje cena Lukáši Rozsívalovi, student šumperského gymnázia, jenž svému spolužákovi při velmi vážné nehodě na lyžařském výcviku poskytl první pomoc a tím mu zachránil život. Následně uspořádal finanční sbírku pro jeho návrat do života.

V kategorii Vzdělávání bude cena udělena Janě Valentové, která již 35 let vyučuje na Základní umělecké škole Šumperk hru na klavír. Její žáci se pravidelně umisťují na předních místech v celostátních a mezinárodních soutěžích (např. Mezinárodní soutěž V. Lejska Brno, Per Quattro Mani Praha, Dvořákův Lipník, 4 ruce na klávesách Karlovy Vary, Mládí a Bohuslav Martinů v Poličce a další). Výrazných výsledků dosahuje se žáky především v oblasti komorní hry, čtyřruční hry a hry na dva klavíry.  

Cena v kategorii Podnikání – výrobní společnosti míří do firmy SHM s.r.o. Firma v roce 2017 získala v celorepublikové konkurenci řadu významných ocenění, např. titul TOP odpovědná firma 2017. Jedná se o nezávislou cenu platformy Byznys pro společnost, která vyzdvihuje nejzajímavější aktivity na poli trvale udržitelného a odpovědného podnikání. Oceňuje firmy, které se dlouhodobě a strategicky věnují rozvoji společnosti, snižování dopadu na životní prostředí a přinášejí inovativní řešení. Firma SHM je také držitelem nejprestižnějšího ocenění za vědu a výzkum Česká hlava 2017. 

Cenu v kategorii Podnikání – drobné podnikání zastupitelstvo udělilo oblíbenému řeznictví U Hajtmarek. Paní Lenka Vítková vede toto malé řeznictví v ulici Zábřežské již deset let. Za tu dobu si vybudovala široký okruh spokojených zákazníků z blízkého i vzdálenějšího okolí. Nabízí vždy čerstvé potraviny renomovaných regionálních i republikových výrobců. Její přístup k zákazníkům vyniká profesionalitou, poctivostí a vstřícností. Není bez zajímavosti, že se na toto řeznictví sešlo více než padesát nominací.

Cenu v kategorii Architektura – rekonstrukce získala Hospůdka Benátky Šumperk za nápaditou modernizaci zchátralého objektu v novou restauraci, která skvěle doplňuje nově vznikající volnočasové centrum města Šumperka v blízkosti rybníka, nového skateparku a in-line dráhy.

V kategorii Architektura – novostavba zastupitelstvo udělilo cenu nově vybudovanému pavilonu R v šumperské nemocnici (budova magnetické rezonance). Z hlediska architektonického je stavba navržena s důrazem na funkčnost provozu a plynulé propojení se stávajícími pavilony. 

Cena v kategorii Životní prostředí a ekologie poputuje do společnosti Agritec – výzkum, šlechtění, služby, s.r.o. Společnost se dlouhodobě zabývá vysoce kvalifikovaným aplikovaným výzkumem v oblasti genetiky a biotechnologií, molekulární biologie, šlechtění rostlin, fyziologie, fytopatologie, integrované ochrany rostlin a agrotechnologie. 

Cenu mladých obdrží talentovaný herec šumperského divadlaKryštof Grygar. Po šesti letech studia na brněnské konzervatoři se vrátil zpět do Šumperka. Zde jako člen divadelního souboru exceloval v mnoha divadelních inscenacích, nezapomenutelný výkon podal např. v divadelním představení Mučedník. Zkušenosti má nejen jako divadelní herec, ale i jako filmový herec. Před kamerou se objevil např. v seriálu Případy prvního oddělení nebo ve filmu Zločin v Polné. 

V hlavní kategorii Přínos městu cenu za rok 2017 získá dlouholetá ředitelka Městské knihovny Šumperk Zdeňka Daňková, která se mj. podílela na projektu vybudování nové knihovny v prostorách bývalé Masarykovy školy. Patří mezi hlavní organizátory festivalu Město čte knihu. Svou osobností výrazně ovlivnila řadu kulturních akcí, které probíhaly nejen v Městské knihovně Šumperk. Zároveň je velmi aktivní členkou Klubu českých turistů Šumperk.

Slavnostní večer s udílením prestižních ocenění proběhne v sobotu 14. dubna od 19:00 hodin v šumperském divadle. Vstupenky pro veřejnost v ceně 100 Kč budou v prodeji v pokladně divadla od 26. března 2018. 

Vytvořeno 28.2.2018 11:23:20 | přečteno 1827x | hrachovina
load