Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Ceny města Šumperka – jména oceněných jsou již známa

Vítězové Cen města Šumperka za rok 2014

Zastupitelstvo města  Šumperka udělilo na svém zasedání dne 25. února Ceny města Šumperka za rok 2015 celkem v devíti kategoriích. Ceny města se udílejí již od roku 1999. Letošní slavnostní večer udílení Cen města se uskuteční v sobotu 16. dubna v šumperském divadle.

Cenu v kategorii Kultura získal Roman Janků, organizátor festivalu Klasické hudby Klasika Viva, Preludia, Klášterních hudebních slavností a dalších významných akcí v oblasti vážné hudby. 
V kategorii Sport udělilo zastupitelstvo cenu úspěšnému lyžaři Ondřejovi Bankovi. V kategorii Významný počin v humanitární a sociální oblasti obdržela cenu dvojice žen a manželský pár. Petra Slámová, Markéta Smrčková a manželé Hožďorovi zachránili život ženě, která zůstala bezvládně ležet na ulici. Vkategorii Vzdělávání byla cena udělena
Základní umělecké škole Šumperk. Škola za dobu své existence vychovala řadu žáků, kteří v umělecké oblasti reprezentují nejen školu, ale i město Šumperk. Cena v kategorii Podnikání – výrobní společnosti putuje do firmy Elzaco, spol.
s r. o. Firma se zabývá zejména oblastí automatizace a kompletních dodávek malých vodních elektráren. Cenu v kategorii Podnikání – drobné podnikání zastupitelstvo udělilo mladému kavárníkovi Jiřímu Gieslovi, který úspěšně provozuje originální kavárnu Pikola v historickém jádru města. Cenu v kategorii Architektura – rekonstrukce získala společnost Pramet Tools, s.r.o. za rekonstrukci prostoru vrátnice.  Cenu mladých si odnese Denisa Venosová, vicemistryně ČR v aerobiku. V kategorii Přínos městu cenu za rok 2015 získal dlouholetý pracovník SVČ a ZpDVPP Doris Šumperk Petr Konupčík. V kategoriích Životní prostředí a ekologie a architektura - novostavba sezastupitelstvo rozhodlo cenu neudělit.

I v letošním roce měl každý navrhovatel nominací možnost získat po dvou vstupenkách na slavnostní večer udílení Cen města Šumperka. „V úterý 23. února byla z navrhovatelů vylosována desítka šťastlivců, kteří se podívají na udílení Cen města Šumperka za rok 2015. Dvě volné vstupenky vyhráli Pavel Mareš, Karel Procházka, Alena Mitterová,Ivana Vokurková, Vít Sochora, Libor Dvořáček, Dušan Weingart, Jaroslava Vašíčková, Ivan Vavřík, Marianne Crhonková,“ sdělila vedoucí odboru školství, kultury a vnějších vztahů Helena Miterková.

Slavnostní večer s udílením prestižních ocenění proběhne v sobotu 16. dubna od 19.00 hodin v šumperském divadle. "Vstupenky pro veřejnost v hodnotě 50 Kč budou v prodeji v pokladně divadla od poloviny března. Ve stejném termínu si výherci mohou vstupenky vyzvednout na šumperské radnici u referenta oddělení kultury a vnějších vztahů pana Bohuslava Vondrušky po předchozí domluvě (tel: 583 388 609, e-mail: kultura@sumperk.cz), nejpozději však do 30.3.2016 ,“ dodává na závěr Miterková.

Profily výherců

Kultura - MgA. Roman Janků

V letošním roce se svou J+D Agenturou zorganizoval již patnáctý ročník cyklu koncertů klasické hudby Klasika Viva. Podílí se na organizaci a dramaturgii přehlídky mladých talentů v klasické hudbě Preludium Aloise Motýla. Roman Janků pořádá i jeden z největších festivalů klasické hudby -Klášterní hudební slavnosti. Osmý ročník konaný v červenci převážně v Šumperku v klášterním kostele, ale také v Jeseníku, Bludově, Krnově, Králíkách a v Rapotíně, přinesl do regionu velice ojedinělé představení barokní opery. Patronkou tohoto festivalu je známá houslová virtuoska Gabriela Demeterová.

Sport - Ondřej Bank

Úspěšný český lyžař, který byl mj. v r. 2011 vyhlášen králem bílé stopy, tedy nejlepším českým lyžařem. Poprvé na sebe výrazně upozornil 6. místem na MS v kombinaci ve Sv. Antonu v r. 2001. Od té doby se s ním muselo počítat při všech světových závodech. Jeho doposud nejlepší výsledky jsou třetí místa v superkombinaci ve SP v Beaver Creeku 2006 a v Kitzbühelu 2014. Na OH v Soči v r. 2014 byl sedmý v superkombinaci, devátý v Super-G a pátý v obřím slalomu. V r. 2015 na MS v Beaver Creeku byl sedmý ve sjezdu.

Vzdělávání - Základní umělecká škola Šumperk

Základní umělecká škola oslavila v roce 2015 již 70. výročí svého založení. Za dobu své existence vychovala mnoho žáků, kteří reprezentují nejen školu, ale i město Šumperk. Ve škole působila řada výrazných pedagogických osobností, jejichž význam přesáhl hranice regionu. Právě zde vznikla a působila řada uměleckých souborů a uskupení, z nichž některé vystupují na šumperské kulturní scéně dodnes. Žáci, absolventi i učitelé školy zásadní měrou ovlivňují kulturní a společenský život v regionu. Mnozí absolventi nacházejí uplatnění v některém z uměleckých oborů, které škola nabízí.

Drobné podnikání - Kavárna Pikola

Jiří Giesl úspěšně provozuje rodinnou cukrárnu a kavárnu "Pikola" v historickém jádru města Šumperka. V kavárně jsou mj. pořádány i drobné kulturní pořady. V květnu r. 2015 byla kavárna Pikola spolupořadatelem jedinečného kávového festivalu „Dny kávy“, který se konal v šumperském divadle. V září 2015 Jiří Giesl společně s dalšími přáteli uspořádal první šumperský food festival "Sousedská žranice", na který navázal druhým pokračováním v prosinci r. 2015. Obě akce se setkaly s výjimečným zájmem veřejnosti a nastartovaly trend návratu veřejného života do historického centra města.

Architektura rekonstrukce Pramet Tools, s. r. o.

 V Uničovské ulici Vás nyní uvítá nová, moderně navržená vrátnice, která svým pojetím navázala na realizaci zrekonstruované administrativní budovy a společně s parkovací plochou a budoucími úpravami okolí naprosto mění vzhled tohoto místa.

Podnikání – výrobní společnosti Elzaco, spol. s r. o.

Z původní elektrikářské firmy orientované na průmyslové instalace se přeorientovala na služby v oblasti automatizace a kompletních dodávek malých vodních elektráren. Svou technickou úrovní a hlavně zajímavou filosofií řízení je příkladem v podnikání. Úzkou spoluprací se Střední průmyslovou školou přispívá k výchově a podpoře tolik potřebného technického vzdělávání mladé generace.

Cena mladých - Denisa Venosová

Finalistka mezinárodní soutěže Československé Tipsport Miss Aerobik 2015. V roce 2011, 2012 a 2014 byla na MČR druhá v aerobiku a získala titul vicemistryně ČR. V roce 2015 se umístila na MČR na 5. místě.

Humanitární čin - Manželé Hoždorovi, Petra Slámová, Markéta Smrčková

V pondělí 22.6.2015 zůstala za přechodem pro chodce u ul. Lidické bezvládně ležet na zemi dívka. Bohužel dívku pár lidí minulo. První se u ní zastavili s vozidlem manželé Hožďorovi a zavolali pomoc. Záhy zastavila také paní Markéta Smrčková, která pracuje jako ošetřovatelka šumperské Charity. Ve stejnou chvíli s vozidlem řízeným manželem s malými dětmi u kolize zastavila také zdravotní sestra Petra Slámová. Tito lidé, kteří se dříve neznali, začali společně poskytovat umělé dýchání a masáž srdce až do příjezdu záchranné služby. Srdce dívce naskočilo po příjezdu záchranářů, kteří dvakrát použili defibrilátor. Rozhodující byly ovšem první minuty pomoci, díky které žena nadále žije plnohodnotným životem.  

Přínos městu - Petr Konupčík

Dlouholetý pracovník SVČ a ZpDVPP Doris Šumperk a nyní velmi aktivní důchodce oslavil v r. 2015 70 let. Šíře jeho zájmů je téměř nekonečná jak na poli sportovním (bývalý atlet a trenér), tak i vzdělávacím a kulturním. Petr Konupčík patří mezi hlavní organizátory cyklu besed Via Lucis a úspěšného festivalu „Město čte knihu“. Petr je známý jako velký propagátor sci-fi a fantasy literatury a v této oblasti patří mezi uznávané odborníky. Zároveň je autorem více než dvaceti scénářů k dokumentárním filmům např. „Tam, kde kopce bloudí“ a „Místy déšť“. Za posledních deset let se ve spolupráci se společností Vistafilm podílel na dokumentu „Město Šumperk“, „Čas lovců“ a dokumentech o zajímavých osobnostech např. o Doc. Adamovi - předním českém revmatologovi.

Vytvořeno 26.2.2016 9:36:10 | přečteno 2123x | hrachovina
load