Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Ceny města Šumperka 2014 mají své vítěze

DSC 9864 4211x2811

Zastupitelstvo města  Šumperka udělilo na svém zasedání dne 19. února Ceny města Šumperka za rok 2014 celkem v deseti kategoriích. V letošním roce se zastupitelstvo rozhodlo také udělit dvě zvláštní ceny zastupitelstva města Šumperka, které získala organizace Pomněnka o.p.s. a mladý běžec Vojtěch Král. Letošní slavnostní večer udílení Cen města se uskuteční v sobotu 11. dubna v šumperském divadle.

„V kategorii Kultura udělilo zastupitelstvo cenu Věře Kovářové, výtvarnici, jež je svoji tvorbou těsně spjata s kulturním děním ve městě Šumperku.  Její ilustrace zdobí řadu publikací. Pro všechny pořady Via Lucis vytváří již od počátku grafické listy, které tvoří ojedinělý soubor dokumentů o setkání se zajímavými a výjimečnými osobnostmi kulturního a společenského života. Grafiky a litografie Věry Kovářové jsou součástí řady soukromých a veřejných sbírek.

V kategorii Sport získala ocenění obětavá funkcionářka a bývalá hráčka TJ Šumperk Anna Měrková. Dodnes aktivně pomáhá při všech akcích konaných v šumperském basketbalu i při různých mládežnických akcích. Pro oddíl šumperského basketbalu je to nepostradatelná dáma.  

V kategorii Významný počin v humanitární a sociální oblasti obdržel cenu Tomáš Chrastina, který v loňském roce výrazně přispěl k záchraně života mladého muže po autonehodě na Olomoucku. 

 V kategorii Vzdělávání byla cena udělena Marii Jirmanové, učitelce tanečního oboru Základní umělecké školy Šumperk, která ve škole působí od roku 1992. Za dobu svého působení vychovala řadu žáků, kteří pokračovali ve studiu na prestižních uměleckých školách a reprezentují taneční umění a město, z něhož pocházejí u nás i v zahraničí.

Cena v kategorii Podnikání – drobné podnikání putuje do sýrařské výrobny Dity Ferancové v Kozinově ulici. Sýrárna se specializuje na čerstvé sýry a při jejich výrobě nepoužívá žádné chemické látky. Vše je vyráběno ručně a tradiční cestou. Jeden z jejich výrobků získal titul Výrobek Olomouckého kraje 2012.

V kategorii Podnikání – výrobní společnosti získala ocenění společnost Urdiamant s.r.o. Šumperk. Firma vznikla v roce 2000 vyčleněním z firmy PRAMET Šumperk a založením samostatné společnosti Urdiamant, s.r.o. Šumperk. Její historie však sahá až do roku 1933. Tehdy společnost pod názvem Stellwag zahájila výrobu nástrojů s přírodním diamantem. Firma se zabývá výrobou diamantových nástrojů a to jak z přírodní tak i syntetické diamantové suroviny.

V kategorii Architektura – rekonstrukce zastupitelstvo cenu udělilo za stavební úpravy rodinného domu v Bludovské ulici. Z bývalého typizovaného domu výstavby ze 70. let s rovnou střechou vznikl velmi osobitý dvougenerační dům splňující parametry estetické i funkční.

V kategorii Architektura – novostavba byla cena udělena rodinnému domu v ulici Pod Vyhlídkou. Jedná se o mimořádně zdařilou stavbu po stránce architektonické a projekční, kterou projektoval Ing. arch. Vít Janků.

Cenu mladých si za rok 2014 odnese J a G společnost, kterou založil základní školou povinný Jakub Gloza. Spolu se svým kamarádem Janem Šeflem organizují pro své mladší spolužáky řadu zajímavých akcí. Jakub přes dva roky vydává pro děti časopis  Smíchoviny, s nímž letos obsadil první místo v celostátní soutěži Školní časopis roku v kategorii zájmové časopisy.

V kategorii Přínos městu cenu za rok 2014 získal Zdeněk Gába, který působil do svého odchodu do důchodu ve Vlastivědném muzeu Šumperk. Odbornou činností z oblasti geologie, ale také z dalších oborů přírodních věd, vlastivědy a historie se zabývá do současnosti. Je autorem nebo spoluautorem více než 20 publikací a několika stovek časopiseckých článků. 

V rámci udělování Cen města Šumperka za rok 2014 se Zastupitelstvo rozhodlo udělit dvě zvláštní ceny Zastupitelstva města Šumperka. Zvláštní cena putuje do organizace Pomněnka o.p.s pod vedením paní ředitelky Ing. Mgr. Nataši Strakošové Vykydalové, jež dvacet let řídí ZŠ a SŠ Pomněnka o.p.s. Pod jejím vedením škola postupně rozšířila nabídku vzdělávání až do středního stupně. Je autorkou projektu "Chceme bydlet a pracovat jako vy", který byl podpořen operačním programem ROP NUTS II Střední Morava. Díky tomuto významnému počinu vzniklo v roce 2011 chráněné bydlení pro 8 uživatelů s mentálním postižením, odlehčovací služba, oddělení pro těžce mentálně postižené uživatele, denní centrum a v neposlední řadě chráněná pracovní místa. Druhou zvláštní cenu získal mladý běžec Vojtěch Král, člen klubu orientačního běhu SK Severka Šumperk. Mladý reprezentant ČR v orientačním běhu získal v loňském roce řadu ocenění nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí. 

Slavnostní večer s udílením prestižních ocenění proběhne v sobotu 11. dubna od 19.00 hodin v šumperském divadle. "Vstupenky pro veřejnost v hodnotě 50 Kč budou v prodeji v pokladně divadla od poloviny března,“ uvedl Bohuslav Vondruška, referent oddělení kultury a vnějších vztahů.

Vytvořeno 23.2.2015 15:01:40 | přečteno 1856x | hrachovina
load