Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Brány památek se návštěvníkům otevřou již 17. dubna

P4185899

Město Šumperk a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska ve spolupráci se šumperským muzeem a knihovnou pořádají další ročník akce Brány památek dokořán při příležitosti připomínky Mezinárodního dne památek a sídel, který každoročně připadá na 18. dubna.

Brány památek pootevře již ve čtvrtek 17. dubna uznávaný historik Drahomír Polách. Od 17:00 hod. začne v prostorách Městské knihovny Šumperk v ul. 17. listopadu jeho přednáška „Zámek a panství Třemešek“. „Přednáška bude ochutnávkou z připravované knihy o Třemešském panství, která vyjde během tohoto roku. Zámek Třemešek je zapsán v seznamu kulturních památek, zejména jeho renesanční portál je na Moravě zcela unikátní. V minulosti byl Třemešek oblíbeným výletním místem Šumperáků,“ řekl Bohuslav Vondruška, z oddělení kultury a vnějších vztahů a dodal, že k dispozici bude mnoho obrazového materiálu a různých zajímavostí. Vstupné se vybírat nebude.

Následující den 18. dubna se brány památek otevřou naplno a zcela zdarma. Své výstavy a expozice zpřístupní návštěvníkům Vlastivědné muzeum v Šumperku ve všech svých zařízeních. Můžete se těšit na výstavy Člověk tvůrce, příběh pátý: Sklo (Výstavní síň), Lišejníky a mechorosty CHKO Jeseníky (Hollarova galerie), Šumpersko za Velké války 1914-1918 (Galerie Šumperska), Jak se žije s handicapem (Rytířský sál), Helena Bílková - obrazy a objekty (Galerie mladých) a také stálou expozici Příroda a dějiny severozápadní Moravy s audioprůvodcem guidePORT™, z něhož k návštěvníkům promlouvá Paulina Chiari, dřívější majitelka Pavlínina dvora, kde dnes muzeum sídlí. „Stejného průvodce, tentokrát s hlasem nechvalně známého inkvizitora Jindřicha Františka Bobliga, najdete ve sklepení Geschaderova domu, kde provází stálou expozicí Čarodějnické procesy. V ní se dozvíte zajímavosti z období let 1678 až 1694, kdy bylo ve Velkých Losinách a v Šumperku obviněno z čarodějnictví a následně upáleno 81 nevinných lidí,“ dodává Vondruška.

Za uměním období baroka se můžete vydat do kostela Zvěstování Panny Marie. Původně gotická součást dominikánského kláštera byla po požáru v r. 1669 barokně upravena. Mezi hodnotným mobiliářem najdete nedávno restaurované oltáře Zvěstování Panny Marie, sv. Jana Nepomuckého a čtrnácti pomocníků a také oltář sv. Kříže, který je součástí křížové cesty kostela. Otevřena bude i barokní krypta s několika ostatky řádových bratří. „V pátek večer, přesněji
v 19:00 a 20:00 hod. u Lavičky vzkazů u radnice, budou připraveny průvodkyně v dobových kostýmech, aby zájemce provedly historickým jádrem města a v rámci prohlídkového okruhu „Procházka ze 13. do 21. století“ Vám ukázaly více i méně známé památky města a řekly zajímavosti z jejich historie i z dějin celého města. Součástí trasy bude i večerní návštěva kostela Zvěstování Panny Marie,“
uzavírá pozvání Vondruška.

 
Vytvořeno 7.4.2014 9:22:41 | přečteno 1605x | hrachovina
load