tel: +420 583 388 111
K šumperskému létu již téměř tři dekády neodmyslitelně patří světová exotika, lidové tance, hudba, tradice a obyčeje. Dvacátý osmý ročník populárního Mezinárodního folklorního festivalu se v Šumperku uskuteční od 15. do 20. srpna 2018. Mezi hlavní festivalová lákadla se letos řadí vystoupení zahraničních souborů z Indie, Indonésie, Ukrajiny, Srbska, Bulharska a samozřejmě i Slovenska.
Stejně jako v předcházejících ročnících se bude hlavní program Mezinárodního folklorního festivalu odehrávat v prostorách Pavlínina dvora, doplňkový program proběhne na malé scéně v sadech 1. máje „u sovy“. „Na diváky se vedle tuzemských souborů těší soubory z Indie, Indonésie, Ukrajiny, Srbska, Bulharska a Slovenska, jednáme také ještě s egyptským souborem,“ říká Libuše Březovská, ředitelka festivalu. Mezi českými folklorními soubory se představí místní Senioři Šumperk a Magna Moravia, přerovská Rabussa, Kordulka ze Starého Poddvorova, Kelt Grass Band, Rosénka Praha, Vonica Zlín, Búřka Čejč a Cimbálová muzika Matěje Kúrečky.
Právě poslední jmenovaná cimbálka se na festivalu představí jako vůbec první při zahajovacím odpoledni ve středu 15. srpna od 17 hod. na malé scéně. „Čtvrteční odpoledne zahájí úderem jedné hodiny Rabussa z Přerova, od dvou hodin vystoupí indický soubor Rangsagar a program završí společné vystoupení šumperských Seniorů a českých krajanů ze srbské Kruščice,“ upřesňuje Březovská.
Páteční program začne již v deset hodin dopoledne vystoupením Rabussy, Kordulky ze Starého Poddvorova a mládežnických souborů ze Slovenska a Bulharska. Odpoledne pak již otevře brány Pavlínina dvora. „Od páté hodiny se představí dlouholetý účastník festivalu Kelt Grass Band a slavnostní salvou z mušket zahájí hlavní festivalový pořad Spolek přátel historie Magna Moravia. Od půl sedmé večerní se na hlavní scéně postupně představí všechny zahraniční soubory v rámci hlavního pořadu Vítejte u nás,“ doplňuje Březovská. Páteční večer završí světelná show skupiny Postrpoi.
V sobotu 18. srpna ráno budou zástupci všech účinkujících souborů přivítáni starostou na šumperské radnici. „Po slavnostním přijetí na radnici začne zřejmě nejoblíbenější a pravděpodobně také nejatraktivnější část celého festivalu – Roztančená ulice, kdy všechny domácí a i zahraniční soubory předvedou své umění přímo v ulicích centra Šumperka,“ láká Březovská a dodává, že v sobotu odpoledne proběhne na malé scéně u sovy vystoupení českých souborů. Od páté hodiny odpolední proběhne v Pavlínině dvoře druhý hlavní koncert, na kterém vystoupí všechny zúčastněné soubory. Po jeho skončení se mohou všichni pod podiem zapojit do „Veselice“ a naučit se lidovým tancům.
Sobotní program doplní tzv. Prázdninové jízdy motorovým vozem „Věžák“. České dráhy ho vypraví ze Šumperka přes Petrov nad Desnou do Velkých Losin a zpět. Jde o unikátní stroj z roku 1931 a jediný provozuschopný exponát této konstrukce. Vůz doprovodí modernější vůz z roku 1949 zvaný Hurvínek. Ze šumperského nádraží vyjedou v 9.40 a ve 12.30 hodin. Z Velkých Losin se pak vracejí v 10.30 a ve 13.25 hodin. Jízdenky v ceně 50 Kč a 30 Kč se budou prodávat přímo u vlaku.
Významnou změnou prochází soutěž ve vaření kotlíkové guláše, jenž mění místo i termín konání. „Zatímco v neděli 19. srpna dopoledne u sovy bude vystupovat ukrajinský soubor Radist, Pavlíniným dvorem se bude linout vůně guláše. Bude zde probíhat kulinářské klání Roztančené kotlíky, “ říká ředitelka festivalu. Soutěžící budou guláš vařit od osmi ráno, porota zhodnotí uvařené guláše v pravé poledne. Od půl jedné bude moci veřejnost soutěžní guláše nejen ochutnat, ale také i svému favoritovi udělit hlas v divácké anketě.
Festival se v neděli odpoledne se svými příznivci rozloučí závěrečným pořadem Leť, písničko, leť, kde bude navíc oceněn divácky nejúspěšnější soubor.
Vstup na všechna vystoupení, jež se budou odehrávat na malé scéně „u sovy“ v sadech 1. máje je volný, stejně jako na Roztančenou ulici. Vstupné na hlavní festivalové koncerty v pátek a v sobotu přijde dospělé na sto korun, senioři a studenti zaplatí šedesát korun. Ti, kteří se v neděli vydají do Pavlínina dvora na Roztančené kotlíky, zaplatí sto korun a budou moci ochutnat deset degustačních vzorků guláše. Vstupné na závěrečný koncert pak přijde na šedesát (dospělí) a čtyřicet (senioři, studenti) korun.
Další informace o festivalu najdou zájemci na internetových stránkách www.festivalsumperk.cz. Stejně tak mohou šumperský festival vyhledat na Facebooku na stránce „Mezinárodní Folklorní Festival CIOFF, IOV – Šumperk“.