Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Ani déšť moravské a slezské stavy v tažení Šumperkem nezastavil

IMG 2760

Jaké počasí měli moravští stavové a zástupci Slezska při svém jednání v Šumperku dnes nevíme, letošní připomínku tzv. Šumperského sněmu z r. 1490 však poznamenal déšť. Ale ani ten neodradil nemalé množství návštěvníků. Slavnosti města Šumperka tak oslavily Mezinárodní den dětí a zahájily letní turistickou sezónu v Šumperku.

Tradiční skok do minulosti, konkrétně do období středověku, se konal v sobotu 1. června. „Celý park byl rozdělen do několika scén, na první probíhal tradiční historický program,v němž nechyběly místní skupiny Barbaři a Páni z Bludova, odpoledne nabídlo i ukázku bitvy Švédové u bran Šumperských“, řekl Bohuslav Vondruška z oddělení kultury a vnějších vztahů šumperské radnice a dodal, že na letním divadle Vily Doris statečně mezi kapkami deště vystoupily taneční a sportovní skupiny Angel’s Tribe, Tornádo Šumperk, Fit Activ Team, Marly, Perchty von Bladen, Folí de la Fúl, Intro Postřelmov, taneční páry  klubu Next a další“.

V další části parku se návštěvníci mohli setkat s jarmarečníky a jejich ručními řemesly, bohatým občerstvením i vybranými originálními jesenickými produkty. „Děti a jejich rodiče si mohli vyzkoušet různé techniky ve Školičce lidových řemesel SVČ Doris, prohlédnout žoldnéřský tábor s vystavenými chladnými zbraněmi a brněním nebo také poznat katovskou dílnu,“ pokračuje Vondruška. „Dopoledne bylo ještě přívětivé počasí, to byl skákací hrad, kolotoč, střelnice s luky a kušemi a koně k povození v plném obležení zejména dětí“, řekl Vondruška a dodává, že s nemalým zájmem se setkalo také patero her pro děti a dospělé, kde se v dovednostních disciplínách soutěžilo o zajímavé ceny věnované partnery Slavností, mezi kterými byly lahůdky Via Delicia, Dům kultury,Kino Oko Šumperk, kavárna PředMěstí a Ski Areál Kraličák.

O hudbu nebylo na Slavnostech nouze. V pravé poledne zahrála skupina Clamortis, která předvedla rock s notnou příměsí středověkých motivů. „Od 18. hodiny nastoupily na hlavní scénu šumperské kapely, nejdříve rocková legenda Omicron a hned po nich rock’n’rolloví Dead Pope’s Company“, dodal Vondruška.

Na večer se již počasí umoudřilo a z rozbláceného parku vyrazil velký, loučemi osvícený průvod s rytíři, kejklíři, bubeníky, koňmi, vlajkonoši, dudáky a tanečnicemi směrem k radnici. Tam vyzvedl radní a zástupce partnerských měst a vrátil se zpět do Sadů 1. máje. Po zdravici starosty a hostů připomněli moderátoři – herci ze šumperského divadla – Matěj Kašík a Vendula Nováková – význam události z r. 1490, kterou Slavnosti připomínají. „Jako velkolepé finále celých Slavností prozářil zamračenou oblohu nádherný ohňostroj. Celou dobu jsme byli jako na trní, zda vše dopadne  tak jak má, protože při přípravě ohňostroje pršelo. Naštěstí vše vybouchlo do poslední rány,“ oddechl si Vondruška a připomněl, že asi minutu po skončení ohňostroje a tím celých Slavností se znovu rozpršelo.

1. červnem byl také zahájen provoz všech tří turistických atraktivit města Šumperka – komentované prohlídkové okruhy historickým jádrem města, vyhlídky z radniční věže a také oblíbená expozice Čarodějnické procesy v tzv. Geschaderově domě. Všechny tři atraktivity jsou až do konce září otevřeny denně. Více informací o vstupném a otevírací době najdete na www.sumperk.cz.

 

2013

DSC 0025

DSC 0025

 
DSC 0658

DSC 0658

 
DSC 0218

DSC 0218

 
DSC 0826

DSC 0826

 
IMG 2760

IMG 2760

 
 
Vytvořeno 6.6.2013 9:02:30 | přečteno 1717x | hrachovina
load