Úvodní strana > Potřebuji vyřídit
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Manuál sčítání krok za krokem

1. Sčítací komisaři začínají roznášet formuláře

Letáky se základními informacemi o blížícím se sčítání již sčítací komisaři domácnostem roznesli. Spolu s tímto letáčkem nalezli lidé ve své schránce také lístek Informace o kontaktních osobách a místech, na němž je uvedeno jméno sčítacího komisaře, který formuláře přinese, číslo jeho průkazu a termín, kdy do domácnosti přijde. Čas návštěvy volí komisaři nejčastěji v pracovní den v podvečer nebo o víkendu, aby zastihli rodinu doma.

Do prvních domácností se sčítací komisaři vydali již toto pondělí, tedy 7. března, a až do pátku 25. března navštíví postupně každou domácnost v republice a předají zde dotazníky pro všechny osoby, které v ní žijí (včetně návštěv či podnájemníků, kteří budou v době rozhodného okamžiku v domácnosti třeba jen přechodně).

2. Jak poznám sčítacího komisaře?

Sčítacími komisaři jsou v pětadevadesáti procentech případů pracovníci České pošty. Při roznosu formulářů se prokazují speciálním průkazem sčítacího komisaře, který předkládají při návštěvě v každé domácnosti společně s občanským průkazem. Zároveň mají přes rameno modrou tašku s velkým žlutým logem České pošty. Jméno komisaře a číslo obvodu, ve kterém provádí sčítání, si lze navíc ověřit v každé obci na úřední desce.

3. Musím formuláře převzít osobně?

Formuláře předávají komisaři vždy osobně proti podpisu, do schránek je nevkládají. Za celou rodinu, včetně například lidí v podnájmu, je může převzít jeden člověk, který je starší patnácti let.

4. Co když se mi navržený termín návštěvy nehodí a nebudu v tu dobu doma?

Pokud vás sčítací komisař nezastihne v avizovaném termínu, vhodí vám do schránky Oznámení o termínu doručení sčítacích formulářů. Na něm bude opět uvedeno jméno komisaře, číslo průkazu a termín, kdy se dostaví podruhé. Pokud by vám ani druhý termín nevyhovoval, můžete zavolat na bezplatnou linku 800 879 702 a domluvit si jiný čas návštěvy.

Pokud vás pak ani podruhé komisař nezastihne, najdete ve schránce Oznámení o náhradním termínu doručení sčítacích formulářů s informací, že si můžete formuláře vyzvednout na tzv. sběrném místě do 14. dubna. V praxi bude sběrným místem jedna z větších pošt ve vašem regionu.

5. Co když nebydlím ve svém trvalém bydlišti?

Nevadí, komisaři půjdou do všech domů a domácností v celé zemi, včetně rekreačních objektů, takže pokud bydlíte někde jinde, zastihnou vás tam. Jen na vašem formuláři nebude strojově vyplněna adresa a vaše jméno - údaje v hlavičce vypíše komisař ručně do prázdného formuláře. Pokud budete ve svém trvalém bydlišti, dostanete formuláře s předtištěným jménem a příjmením.

6. Jak to bude s domovy seniorů, léčebnami, hotely?

I tam se bude sčítat. Nepůjdou tam však pracovníci České pošty, ale z Českého statistického úřadu - v praxi si ČSÚ najme jako sčítacího komisaře vždy někoho z personálu zařízení.

Sčítat se bude také v domech na půli cesty, v azylových domech, noclehárnách a v nízkoprahových denních centrech, aby vznikl přehled o lidech bez domova.

7. Jaké formuláře od sčítacího komisaře obdržím?

Komisař přinese do domácnosti celkem tři formuláře - zelený Sčítací list osoby (každý člověk v domácnosti dostane svůj vlastní), žlutý Bytový list (každá domácnost dostane jeden) a oranžový Domovní list (ten dostanou pouze majitelé nebo správci domů). Ke každému listu jsou stručné a jasné vysvětlivky.

8. Ke kterému datu se přesně začne sčítat?

„Rozhodným“ okamžikem sčítání je půlnoc z pátku 25. na sobotu 26. března. Informace do sčítacích formulářů se vyplňují právě podle skutečnosti platné v tento rozhodný okamžik. Příklad:

Pokud se miminko narodilo dvě hodiny po půlnoci, ještě nebylo v rozhodný okamžik na světě a do sčítání se nepočítá. Pokud se ale narodilo hodinu před půlnocí, v rozhodný okamžik mezi námi bylo a je třeba jej do sčítání uvést.

9. Kdy mohu začít formuláře vyplňovat?

Formuláře je možné začít vyplňovat až po „rozhodném“ okamžiku a je třeba je vrátit do 14. dubna. Připraveny jsou tři způsoby odevzdání, se kterými vás sčítací komisař seznámí již při předání formulářů. Vybrat si můžete z následujících možností:

a)On-line vyplnění a odeslání na internetu. Potřebujete pouze papírové formuláře, které vám přinesl sčítací komisař a na nichž najdete vpravo dole u čárového kódu dva unikátní kódy (jeden čistě číselný a jeden, který kombinuje čísla a písmena). Těmi se na www.scitani.cz přihlásíte, otevře se vám váš formulář a můžete začít vyplňovat a poté odeslat.

b) Osobní odevzdání komisaři. Pokud preferujete tuto cestu, komisař si s vámi při předání formulářů domluví termín schůzky, kdy přijde formuláře vyzvednout.

c) Zdarma odeslání poštovní obálkou do P.O.Boxu ČSÚ. Pokud vyberete tuto možnost, předá vám komisař předtištěnou obálku formátu A4.

10. Co když nebudu něčemu rozumět?

Již od konce února funguje telefonní centrum pro veřejnost. Na bezplatnou linku 800 879 702 se můžete obracet s dotazy a nejasnostmi ohledně sčítání každý den od 8 do 22 hodin. Linka bude v provozu až do 20. dubna. Informace je možné získat na mailu info@scitani.cz nebo nalézt na adrese www.scitani.cz.

Úkolem sčítacího komisaře není pouze roznést a sebrat formuláře, ale také pomoci každému, kdo nebude některé z kolonek rozumět či nebude mít sílu sám formuláře vyplnit. V takovém případě jsou komisaři připraveni nechat si údaje například od nemocného, staršího či nevidomého člověka nadiktovat a formuláře je za ně kompletně vyplní.

11. Co když se odmítnu do sčítání zapojit. Hrozí mi nějaká sankce?

Ano, pokud byste se schválně sčítání vyhýbali a bojkotovali ho. ČSÚ pak může proti vám zahájit správní řízení, v němž hrozí pokuta až deset tisíc korun. Pokud však budete například po celou dobu mimo republiku, nehrozí vám nic.

Formuláře lze vyplnit i v půjčovnách šumperské knihovny

Podle zákona č. 296/2009 Sb., o Sčítání lidu, domů a bytů 2011, má každá obec podle místních podmínek zabezpečit bezplatný přístup občanů k veřejnému internetovému připojení. To je zpravidla v knihovnách. V šumperské Městské knihovně tak vyčlení od pondělí 28. března do čtvrtku 14. dubna po jednom počítači, jenž budou mít k dispozici zájemci o vyplnění sčítacích formulářů v elektronické podobě. Obě pracoviště přitom budou odpovídat požadavkům Českého statistického úřadu na softwarové a hardwarové vybavení.

V čítárně knihovny v ulici 17. listopadu budou moci lidé vyplnit a odeslat elektronický formulář pro sčítání vždy v pondělí, úterý, střed u pátek od 8 do 11 hodin a od 12 do 18 hodin a v sobotu od 8 do 12 hodin. Přijít mohou také ve čtvrtek od 9 do 14 hodin - podmínkou je ovšem předchozí domluva osobně nebo na telefonním čísle 583 214 588.

Bezplatné internetové připojení bude nabízet i městská pobočka Sever v Temenické ulici 5. Zde bude počítač k dispozici v pondělí, úterý, středu a pátek od 10 do 12 hodin a od 13 do 18 hodin a po předchozí domluvě osobně nebo na telefonu 583 215 530 rovněž ve čtvrtek v době od 9 do 14 hodin.

Na zmíněných telefonních číslech si mohou zájemci rovněž v uvedených dnech rezervovat na určitou hodinu místo u počítače. Poslední rezervace bude vždy hodinu před ukončením otevírací doby.

Vytvořeno 10.3.2011 13:53:55 | přečteno 3191x | hrachovina
load