Úvodní strana > Život ve městě > O Šumperku
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Fotogalerie

Fotogalerie města Šumperka

Rozhledy z radniční věže, autor: Bohuslav Vondruška

Rozhledy z radniční věže

Šumperská radnice, postavená dle projektu Ludwiga Schöneho a Georga Bergera, byla slavnostně otevřena v září roku 1911.
 
Šumperská radnice, autor: Bohuslav Vondruška

Šumperská radnice

Šumperská radnice, postavená dle projektu Ludwiga Schöneho a Georga Bergera, byla slavnostně otevřena v září roku 1911. Fotografie z dubna 2020 zachycuje radnici po dokončení nedávné rekonstrukce.
 
Geschaderův dům, autor: Bohuslav Vondruška

Geschaderův dům

Geschaderův dům, kde dnes sídlí Expozice čarodějnických procesů, je jedním ze zastavení na Čarodějnické cyklotrase vedoucí po stopách čarodějnických procesů od Mohelnice přes Šumperk až do Zlatých Hor. Nejznámějším majitelem domu na adrese Kladská 1 byl bezesporu Heinrich Peschke, jehož inkvizitor Boblig věznil a mučil 12 let, aniž by se kdy přiznal k čarodějnictví.
 
Pohled z divadla na Hlavní třídu, autor: Bohuslav Vondruška

Pohled z divadla na Hlavní třídu

Tato dnes nejrušnější část Šumperka byla ještě v 1. polovině 19. století bezvýznamnou předměstskou částí zastavěnou několika zemědělskými usedlostmi a stodolami. Odtud také její původní název – Stodolní.
 
Dům Ottokara Katzera, autor: Bohuslav Vondruška

Dům Ottokara Katzera

Duch funkcionalismu se Šumperku vyhýbal, snad i proto, že v meziválečném období postrádalo město potřebnou hospodářskou dynamiku. Jednou z výjimek je multifunkční objekt Ottokara Katzera. Dům vznikl v roce 1930 podle návrhu šumperského architekta Ernsta Hantschla, který se zřejmě inspiroval ve zlínské baťovské konkurenci.
 
Bývalý Terschův dům, autor: Bohuslav Vondruška

Bývalý Terschův dům

Dnešní novorenesanční podobu získal dům při přestavbě v roce 1886. Jeho tehdejší majitel Fridrich Tersch, byl dlouholetým starostou města a Starobranská ulice nesla do roku 1945 jeho jméno.
 
Ulice Úzká, autor: Bohuslav Vondruška

Ulice Úzká

Ulici Úzkou najdete v historickém centru města, kousek pod náměstím Míru. V létě v ní dominují venkovní posezení tří místních podniků – burgrárny Cakir´s Burger, kavárny a palačinkárny Úzká 2 a vinárny Royal Wines.
 
Kostel sv. Barbory, autor: Bohuslav Vondruška

Kostel sv. Barbory

Kostel v Jiráskových sadech byl postaven v souvislosti se hřbitovem, určeným pro luteránské obyvatele města. Zasvěcen je sv. Barboře, patronce v hodině smrti a ochránkyni před smrtí bez posledního pomazání.
 
Vila architekta Georga Bergera, autor: Bohuslav Vondruška

Vila architekta Georga Bergera

V roce 1903 si tuto vilu poblíž dnešních Jiráskových sadů nechal postavit architekt Georg Berger, který projektoval například budovu šumperské radnice nebo divadla. Dnes v objektů sídlí Pedagogicko-psychologická poradna Šumperk.
 
Starokatolický kostel sv. Jana Evangelisty, autor: Bohuslav Vondruška

Starokatolický kostel sv. Jana Evangelisty

Areál kostela se začal stavět na podzim roku 1912, základní kámen ke stavbě vlastního kostela byl však položen až 25. března 1914. První bohoslužba se konala zde konala 8. září téhož roku.
 
Meteorologický altán v Jiráskových sadech, autor: Bohuslav Vondruška

Meteorologický altán v Jiráskových sadech

Někdejší meteorologická stanice, tzv. meteorologický domeček, pochází z roku 1912. Tato stavba je zdobena reliéfy s tématikou znamení zvěrokruhu.
 
Divadlo Šumperk, autor: Jan Barančík

Divadlo Šumperk

Budovu bývalého německého spolkové domu navrhl na přelomu 19. a 20. století architekt Georg Berger.
 
 
Vytvořeno 8.4.2009 17:03:52 | přečteno 20514x | kouril
load