tel: +420 583 388 111
Povinnosti ze zákona o ochraně ovzduší; kotlíkové dotace; odkaz na seznam odborně způsobilých osob; desatero správného topiče
Zákon o ochraně ovzduší stanovuje povinnost ukončit provoz teplovodních kotlů na pevná paliva o jmenovitém tepelném příkonu do 300 kW včetně, které nesplňují minimálně 3. emisní třídu dle EN 303-5, jedná se např. o kotle Viadrus U26; VSB I; VSB IV.; EMKA; Viadrus U22.....
Provozovatel spalovacího stacionárního zdroje na pevná paliva o jmenovitém tepelném příkonu do 300 kW včetně, který slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění a který není navržen rovněž pro přímé vytápění místa instalace, je povinen provozovat zdroj v souladu s požadavky uvedenými v § 17 odst. 1 písm. g) zákona o ochraně ovzduší (minimálně 3. emisní třída dle EN 303-5), nejpozději do 10 let od nabytí účinnosti tohoto zákona (tj. do 31.srpna 2022). Pokud je výše uvedený spalovací stacionární zdroj provozován v rodinném domě, bytovém domě nebo stavbě pro rodinnou rekreaci, je s účinností od 01.07.2022 provozovatel povinen jej provozovat v souladu s požadavky uvedenými v § 17 odst. 1 písm. g) zákona o ochraně ovzduší (minimálně 3. emisní třída dle EN 303-5) nejpozději do 31. srpna 2024.
Je třeba upozornit, že požadovaná emisní třída platí u některých kotlů jen pro určitý druh paliva (např. koks).
Zákon o ochraně ovzduší stanovuje povinnost provádět kontrolukotle (také krbu)na pevná paliva o celkovém jmenovitém tepelném příkonu od 10 do 300 kW včetně, který slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění, odborně způsobilou osobou oprávněnou výrobcem kotle (krbu) vždy jedenkrát za 3 roky (první kontrola měla být provedena do 31.12.2016); od 01.01.2020 předávají tyto osoby doklad o kontrole kotle do elektronického systému ISPOP.
Je třeba upozornit, že pokud výrobce uvádí povinnost umístění akumulační nádoby, je třeba ji umístit.
Zákon o ochraně ovzduší stanovuje povinnost spalovat ve všech spalovacích zdrojích pouze paliva, která splňují požadavky na kvalitu paliv stanovené prováděcím právním předpisem (vyhl.č.415/2012 Sb. v platném znění)a jsou určenájejich výrobci.
Je třeba upozornit, že v kotli je třeba spalovat pouze paliva, která jsou určena výrobcem kotle (např. u kotlů polské výroby je palivem určeným výrobcem většinou černé uhlí, ne hnědé uhlí).
Povinnosti provozovatele spalovacích zdrojů jsou uvedeny v § 17 zákona o ochraně ovzduší.