tel: +420 583 388 111
Povinnosti ze zákona o ochraně ovzduší; kotlíkové dotace; odkaz na seznam odborně způsobilých osob; desatero správného topiče
Zákon o ochraně ovzduší stanovuje povinnost ukončit provoz teplovodních kotlů na pevná paliva o jmenovitém tepelném příkonu do 300 kW včetně, které nesplňují minimálně 3. emisní třídu dle EN 303-5, jedná se např. o kotle Viadrus U26; VSB I; VSB IV.; EMKA; Viadrus U22.....
Senát Parlamentu ČR schválil dne 18.05.2022 návrh novely zákona o ochraně ovzduší, kterým se pro rodinné domy, bytové domy a stavby pro rodinnou rekreaci odkládá zákaz provozu stacionárních zdrojů na pevná paliva o jmenovitém tepelném příkonu do 300 kW včetně, který slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění a který není navržen rovněž pro přímé vytápění místa instalace nesplňujících požadavky uvedené v § 17 odst. 1 písm. g) zákona o 2 roky, tj. tyto stacionární zdroje lze ve výše uvedených stavebních objektech provozovat v souladu se zákonem o ochraně ovzduší až do 31. 08. 2024. Předpokládá se, že k odkladu zákazu vymezeného výše dojde s účinností od 1. července 2022, tj. dojde k úpravě původního "všeobecného zákazu", který měl začít platit od 1. září 2022, kdy od 1. září 2022 se zákaz vztahuje na objekty, které nejsou určeny jako rodinný dům, bytový dům nebo stavba pro rodinnou rekreaci.
Je třeba upozornit, že požadovaná emisní třída platí u některých kotlů jen pro určitý druh paliva (např. koks).
Zákon o ochraně ovzduší stanovuje povinnost provádět kontrolukotle (také krbu)na pevná paliva o celkovém jmenovitém tepelném příkonu od 10 do 300 kW včetně, který slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění, odborně způsobilou osobou oprávněnou výrobcem kotle (krbu) vždy jedenkrát za 3 roky (první kontrola měla být provedena do 31.12.2016); od 01.01.2020 předávají tyto osoby doklad o kontrole kotle do elektronického systému ISPOP.
Je třeba upozornit, že pokud výrobce uvádí povinnost umístění akumulační nádoby, je třeba ji umístit.
Zákon o ochraně ovzduší stanovuje povinnost spalovat ve všech spalovacích zdrojích pouze paliva, která splňují požadavky na kvalitu paliv stanovené prováděcím právním předpisem (vyhl.č.415/2012 Sb. v platném znění)a jsou určenájejich výrobci.
Je třeba upozornit, že v kotli je třeba spalovat pouze paliva, která jsou určena výrobcem kotle (např. u kotlů polské výroby je palivem určeným výrobcem většinou černé uhlí, ne hnědé uhlí).
Povinnosti provozovatele spalovacích zdrojů jsou uvedeny v § 17 zákona o ochraně ovzduší.